Z nowym rokiem przychodzą nowe postanowienia, a wśród nich najczęstsze to zmiana diety na zdrowszą, odchudzanie i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli masz dylemat, czy zapisać się na siłownię, mimo że jej nie lubisz, ten artykuł jest dla Ciebie. Przyjrzymy się, jak znaleźć formę aktywności, która naprawdę Ci odpowiada
Jako dziecko byłam bardzo aktywna – uczęszczałam do sportowej klasy i brałam udział w różnych zajęciach. Pomimo tego, borykałam się z nadwagą. Na studiach, aby stać się wzorem dla przyszłych pacjentów jako dietetyk, postanowiłam spróbować siłowni oraz treningów personalnych. Niestety, nie odnalazłam się w tym środowisku i często szukałam wymówek, aby nie iść na trening.
Z czasem nauczyłam się słuchać swojego organizmu i testować różne formy aktywności, takie jak snowboard, boks czy jazda konna. Zdałam sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest znalezienie przyjemności w ruchu, zamiast zmuszania się do tradycyjnych ćwiczeń.
Podczas pierwszej wizyty z pacjentami omawiam, co obejmuje aktywność fizyczna. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie ogranicza się ona tylko do siłowni czy treningów na macie.
Są osoby, które mimo braku regularnych wizyt na siłowni, prowadzą bardziej aktywne życie niż stali bywalcy. Na przykład zapracowane mamy, które łączą pracę, zakupy, obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi. Taka spontaniczna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. Regularne aktywności w ciągu tygodnia przynoszą lepsze efekty niż jedna wizyta na siłowni.
Spontaniczna aktywność fizyczna to proste narzędzie, które każdy może wykorzystać. Jeśli planujesz odchudzanie i narzucisz sobie konieczność chodzenia na siłownię trzy razy w tygodniu, to z dużym prawdopodobieństwem nie utrzymasz tego postanowienia. Kluczowe jest długoterminowe podejście do aktywności fizycznej.
Przyjrzyj się swojemu planowi dnia i dostosuj aktywność do swoich możliwości. Pamiętaj:
Zachęcam pacjentów, by maksymalnie wykorzystywali codzienne sytuacje do aktywności fizycznej – długie spacery, zakupy bez samochodu, a nawet wspólne zabawy z dziećmi.
Jeśli planujesz nową formę aktywności, zrób przegląd swojego dnia. Ile masz czasu na ruch? Jakie aktywności sprawiają Ci radość? Może chcesz nauczyć się czegoś nowego? Wybór zajęć, które sprawiają przyjemność, ułatwi Ci regularne ćwiczenie.
Dobra aktywność fizyczna nie musi być wyczerpująca. Nie zastanawiaj się nad tym, po ilu minutach zaczynasz spalać tkankę tłuszczową – po prostu wychodź na spacer. Nawet krótka, 10-minutowa aktywność jest wartościowa. Kluczowe jest regularne ruch, w dowolnej formie.
Nie zmuszaj się do tradycyjnych form aktywności, które Ci nie odpowiadają. Poszukaj przyjemności w ruchu i znajdź aktywności, które pasują do Twojego stylu życia. Każda forma aktywności ma znaczenie, a regularność jest kluczem do sukcesu w odchudzaniu i poprawie zdrowia.
Zapisz się do newsletter'a i skorzystaj z darmowych jadłospisów oraz materiałów, które ułatwią Ci zbudowanie zdrowych nawyków żywieniowych.